Inwestując w przyszłość – rozwój kompetencji młodzieży szkół średnich

Akademia Nauk Stosowanych w Bielsku-Białej wraz z partnerem Syntea SA
zapraszają na konferencję
„Inwestując w przyszłość – rozwój kompetencji młodzieży szkół średnich”.

Zarejestruj się

DATA: 18 WRZEŚNIA 2024

MIEJSCE: Akademia Nauk Stosowanych w Bielsku-Białej, Ul. Czesława Tańskiego 5, 43-382 Bielsko-Biała

CEL KONFERENCJI: 
Konferencja inauguruje pionierski projekt „Wsparcie rozwoju kompetencji przyszłości wśród młodzieży szkół średnich w podregionie tyskim i bielskim” realizowany przez Akademię Nauk Stosowanych w Bielsku-Białej w partnerstwie z Syntea SA. Celem przedsięwzięcia jest przygotowanie 500 uczniów liceów ogólnokształcących do studiowania na kierunkach, które kształcą specjalistów do pracy w sektorze nowoczesnych usług biznesowych na Śląsku. Projekt zakłada zacieśnienie współpracy między edukacją wyższą a średnią, objęcie każdego ucznia wsparciem doradczym, warsztaty wyjazdowe na uczelni, dodatkowe szkolenia przygotowujące do studiów z uzyskaniem kwalifikacji wolnorynkowej włączonej do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji oraz zajęcia przygotowujące do matury. Więcej o projekcie na stronach Beneficjenta oraz Partnera.

Projekt: 

Nazwa: Wsparcie rozwoju kompetencji przyszłości wśród młodzieży szkół średnich w podregionie tyskim i bielskim
Beneficjent: Akademia Nauk Stosowanych w Bielsku-Białej
Partner: Syntea S.A.
Wartość dofinansowania: 3 171 251,50 zł

DO KOGO ADRESUJEMY WYDARZENIE? 

Agenda:

10.30 – 11.00

Rejestracja uczestników

11.00 – 11.15

Uroczyste otwarcie konferencji

  • dr hab. inż. Jacek Binda, prof. ANSBB – Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Bielsku-Białej
  • Katarzyna Twardzik – Radna Sejmiku Województwa Śląskiego
  • Piotr Fałek – Prezes Syntea S.A.

11.15 – 11.20

Znaczenie projektu w kontekście budowania kadr dla sektora NUB na Śląsku

  • Agnieszka Herma – Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu, Urząd Miasta Bielsko-Biała

11.20 – 11.30

Geneza i główne cele projektu „Wsparcie rozwoju kompetencji przyszłości wśród młodzieży szkół średnich w podregionie tyskim i bielskim”

  • dr hab. inż. Jacek Binda, prof. ANSBB – Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Bielsku-Białej

11.30 – 12.20

Prezentacja dobrych praktyk

  1. Kwalifikacje ZSK dają uczniom przewagę w kolejnych etapach budowania curriculum development
    • Elżbieta Urbańska-Golec – Dyrektor ZS nr 1 w Wieluniu
    • Beata Kołodziejczyk – Dyrektor Technikum nr 4 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Bytomiu
  2. Deficyt kandydatów o szerokim spektrum kompetencji w sektorze NUB
    • Tomasz Kot – Software Development Competency Center Director, Billennium S.A.

12.20 – 12.40

Przerwa kawowa

12.40 – 13.30

Prezentacja działań i założeń projektu

  1. Dlaczego warto realizować tego typu projekty?
    • Film
  2. Jak będzie wyglądać rozwijanie kompetencji uczniów liceów poszukiwanych w sektorze nowoczesnych usług biznesowych na Śląsku? Założenia i działania projektowe, które adresowane są do uczniów.
    • Anna Domańska – Koordynator projektu w Syntea S.A.
  3. Jak wspierać nabywanie dodatkowych osiągnięć i umiejętności uczniów?
    • Prezentacja VR, grywalizacji i mikropoświadczeń.

13.30 – 13.40

Dyskusja i zakończenie konferencji

13.40 – 14.20

Poczęstunek, rejestracja szkół do projektu.

POBIERZ AGENDĘ

Organizatorzy

Akademia Nauk Stosowanych w Bielsku-Białej (dawna Wyższa Szkoła Finansów i Prawa w Bielsku-Białej) jest uczelnią niepubliczną powołaną Decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego o wpisaniu Uczelni do Rejestru Szkół Wyższych Niepaństwowych. Misją akademii jest rzetelność w upowszechnianiu wiedzy połączona z wpajaniem wartości etycznych. W swoich działaniach akademia dąży do przekazania uniwersalnego wykształcenia opartego na połączeniu wiedzy zawodowej z wiedzą ogólną.

Syntea S.A. świadczy usługi kompetencyjne w zakresie EPO (Education Process Outsourcing). Syntea S.A. jest członkiem i założycielem Sektorowej Rady ds. Nowoczesnych Usług Biznesowych (NUB), a do jej zadań należy m.in. formułowanie rekomendacji w zakresie dostosowania kadr gospodarki do aktualnych potrzeb przedsiębiorców w danym sektorze gospodarki.

Patroni honorowi

Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Sługa
Kuratorium Oświaty w Katowicach
Jarosław Klimaszewski - Prezydent Miasta Bielska-Białej
Bielsko-Biała
Sektorowa Rada ds. Kompetencji Nowoczesne Usługi Biznesowe

Patronat medialny

Magazyn samorządowy w Bielsku-Białej

Prelegenci

Tomasz Kot – Kiedyś programista, obecnie menedżer IT, lider i działacz społecznościowy. Od 9 lat odpowiedzialny za budowanie i dostarczanie wysoko wydajnych zespołów programistycznych. Aktualnie pełni funkcję Dyrektora Centrum Kompetencyjnego Rozwoju Oprogramowania w Billennium. Miłośnik dobrego przywództwa, zwinności i konstruktywnej dyskusji. Od początku swojej przygody z IT zaangażowany w budowanie spotkań społeczności technologicznych, mających na celu wymianę doświadczeń i networking w środowisku IT. Założyciel Śląskiej Grupy Użytkowników Microsoft, współorganizator Agile Silesia, prelegent na różnych konferencjach i trener. Prywatnie – motocyklista, entuzjasta gadżetów, siatkarz i gracz planszowy.

Elżbieta Urbańska-Golec – od 2011 r. dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu, wcześniej wicedyrektor. ZS 1 to jedna z największych szkół zawodowych w województwie łódzkim, prowadzi kształcenie w Technikum i BS I stopnia w branżach budowlanej, ekonomiczno- administracyjnej, logistyczno- spedycyjnej, ogrodniczej oraz turystycznej- gastronomia. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych m.in. Uniwersytet Warszawski, Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie. Z wykształcenia ekonomistka i filolog. Członek Rady Społecznej Wydziału Budownictwa Politechniki Częstochowskiej. Członek Rady Dyrektorów Szkół Zawodowych przy MEiN. Czynnie współpracuje z organizacjami, stowarzyszeniami wspomagającymi szkolnictwo zawodowe /m.in. KFEZ, PIHB, Lewiatan, Polskie Stowarzyszenie Posadzkarzy/ oraz pracodawcami . Od 2014 roku szkoła w ramach programów UE i innych wprowadza innowacje w kształceniu /m.in. e- logistyka, obsługa nieruchomości, finanse i rachunkowość/ oraz organizuje kursy kwalifikacji rynkowych /m.in. ZSK/ oraz także staże zagranicą. Współzałożycielka i wiceprezes Stowarzyszenia Edukacji Budowlanej, organizatora m.in. Olimpiady „Buduj z Pasją”, wpisanej w wykazie MEiN olimpiad zawodowych na lata 2021-2023.

Beata Kołodziejczyk – Nauczycielka matematyki. Od dekady dyrektor Technikum nr 4 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Bytomiu. Pasje i zainteresowania poza matematyczne – podróże małe i duże, film, muzyka i koty.

 

Projekt Wsparcie rozwoju kompetencji przyszłości wśród młodzieży szkół średnich w podregionie tyskim i bielskim realizowany w ramach Priorytetu FESL.10 Fundusze Europejskie na transformację, Działania FESL.10.25 Rozwój kształcenia wyższego zgodnie z potrzebami zielonej gospodarki, Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.