Polski

19/12/2024

Grudniowe zajęcia z doradztwa zawodowego dla licealistów z podregionu tyskiego i bielskiego zakończone

 

W dniach 5 i 14 grudnia odbyły się pierwsze zajęcia z grupowego doradztwa zawodowego w ramach projektu pn. „Wsparcie rozwoju kompetencji przyszłości wśród młodzieży szkół średnich w podregionie tyskim i bielskim”.  Jest to pierwszy etap wsparcia w ramach projektu, który ma na celu przygotowanie przyszłych specjalistów do pracy w sektorze Nowoczesnych Usług Biznesowych na Śląsku.

 

Sektor NUB tematem przewodnim

 

W grudniu dwie grupy wzięły udział w 4-godzinnych zajęciach z doradztwa zawodowego, które odbyły się w formie online. Spotkania, które odbyły się online, pozwoliły uczniom zrozumieć, czym dokładnie jest sektor NUB, jakie pełni funkcje w gospodarce oraz jak wygląda rynek pracy w tej branży na Śląsku. Przybliżono także kierunki studiów powiązane z sektorem, w tym konkretne propozycje oferowane przez uczelnie w Bielsku-Białej, Tychach, Żywcu i Cieszynie. Uczestnicy mieli również możliwość zapoznania się z przykładami technologii i narzędzi stosowanych w sektorze NUB, a także z oczekiwaniami pracodawców i przedsiębiorców względem młodych specjalistów. Na zakończenie przedstawiono narzędzia edukacyjne, które mogą okazać się pomocne w planowaniu dalszej drogi zawodowej i edukacyjnej, zapewniając uczniom lepsze przygotowanie do wyboru przyszłościowej ścieżki kariery.

 

„Zależy nam, aby uczniowie z podregionu tyskiego i bielskiego posiadali praktyczną wiedzę o lokalnym rynku pracy oraz umiejętności niezbędne do podjęcia zatrudnienia w tym regionie. Organizowane warsztaty z pewnością przyczynią się do osiągnięcia tego celu.” – podkreśla Anna Domańska, Project Manager w Syntea S.A.

 

Kolejne zajęcia w nowym roku

 

Kolejne grupy rozpoczną swoje zajęcia już w nowym roku kalendarzowym. Uczniowie będą uczestniczyć w warsztatach poświęconych transformacji zielonej i kompetencjom cyfrowym, a także w zajęciach przygotowujących do matury z przedmiotów ścisłych.

 

Dodatkowo, uczestnicy będą mieli możliwość zdobycia certyfikatu w jednej z trzech specjalizacji, które są szczególnie cenione na rynku pracy:

  • zarządzanie relacjami z klientem przy wykorzystaniu systemu CRM,
  • programowanie i obsługa druku 3D,
  • pozyskiwanie i edycja danych przestrzennych.

 

W ramach projektu przewidziano wsparcie dla aż 500 uczniów liceów ogólnokształcących z obszaru Sprawiedliwej Transformacji (ST), obejmującego podregiony tyski i bielski.

 

BĄDŹ Z NAMI

BLOG